Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Usg jąder zlecane jest najczęściej w sytuacjach, gdy pacjent skarży się na ból i inne dolegliwości w obrębie moszny. Jest to krótkie i nieinwazyjne badanie, bardzo przydatne w diagnostyce, które pozwala także wykryć zmiany nowotworowe. Jak wygląda i czy trzeba się do niego specjalnie przyszykować?
Kiedy powinno się zrobić usg jąder?
Na usg jąder można zgłosić się profilaktycznie, bez skierowania od lekarza, zwykle jednak badania są przeprowadzane po stwierdzeniu niepokojących objawów, jak opuchlizna jąder, ból, powiększenie się jednego albo obu jąder, przepuklina mosznowa, stany zapalne. Lekarz zleca usg moszny także w diagnostyce cyst, torbieli, guzów jąder, przy podejrzeniu nowotworu, przed zabiegiem chirurgicznym obejmującym narządy płciowe. Ponadto usg jest częścią diagnostyki niepłodności u mężczyzny.
Jak się przygotować do usg jąder?
Usg jąder, które przeprowadza Szpital Mazovia, pozwala uzyskać dokładny obraz worka mosznowego wraz z jądrami, najądrzem i powrózkiem nasiennym. Czasami pod kontrolą usg przeprowadza się biopsję moszny, co jest dodatkowym badaniem ułatwiającym diagnostykę przy podejrzeniu raka jąder albo niepłodności. Przed usg nie są potrzebne żadne specjalne przygotowania, nie trzeba nawet golić okolic intymnych – owłosienie jąder nie przeszkadza w badaniu ani nie zaburza jego wyników. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia usg jest otwarta rana na jądrach i poważne uszkodzenie skóry moszny. Znieczulenie nie jest podawane, a po zakończonym usg można od razu wrócić do codziennej aktywności.
Na czym polega ultrasonografia?
Badanie usg jest bezbolesne i nieinwazyjne. Z reguły nie trwa dłużej niż 30 minut. Nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia – jest udowodnione, że używane podczas badania fale ultradźwiękowe, które wnikają do organizmu, nie stanowią żadnego zagrożenia dla tkanek i nie uszkadzają narządów wewnętrznych. Fale emituje specjalna głowica aparatury usg – odbijają się one od narządów, a ich echo wraca do głowicy, po czym program komputerowy przekształca je tak, by na monitorze wyświetlił się obraz badanego obszaru. W Szpitalu Mazovia można też skonsultować swoje wyniki z lekarzem specjalistą, który w razie problemów zdrowotnych zaleci odpowiedni sposób leczenia.