Lasery są urządzeniami o szerokim zastosowaniu w przemyśle. Za ich pomocą można również prowadzić obróbkę przez wycinanie różnych elementów. Na czym dokładnie polega wycinanie laserowe? Jakie są główne zalety tej metody wycinania? Kiedy jest ona wykorzystywana najczęściej?
Na czym polega wycinanie laserowe?
Wycinanie laserowe jest metoda, która zaliczana jest do szerszej kategorii obróbki laserowej. Polega ona na wycinaniu elementów w określonych kształtach, również bardzo skomplikowanych, bez konieczności udziału człowieka, ponieważ technika ta wykorzystuje maszyny wyposażone w mikrokomputery.
Wycinanie laserowe charakteryzuje się szeregiem korzystnych właściwości, które powodują, że jest ono obecnie używane bardzo często w obróbce wielu metali, gdy celem jest uzyskanie precyzyjnych efektów zgodnych z projektem.
Obecnie, by skorzystać tej metody, nie ma konieczności kupowania nowoczesnych maszyn, ponieważ można również zdecydować się na zamówienie usługi jak wycinanie laserowe Śląsk – https://izotechservice.pl/ciecie-laserem-fiber/ to jeden z regionów, gdzie działają firmy zajmujące się ich świadczeniem.
Jakie materiały mogą być wycinane laserowo?
Za pomocą metody wycinania laserowego możliwa jest obróbka różnych typów materiałów. Wykorzystuje się je między innymi podczas wycinania:
-
blach metalowych
-
drewna
-
tkanin
-
tworzyw sztucznych
-
papierów, kartonów, tektur
Oczywiście, to jedynie przykładowe zastosowanie wycinania laserowego, ponieważ technika ta może być również wykorzystana w celu obróbki innego rodzaju materiałów.
Zalety wycinania laserowego
Wycinania laserowe jest techniką o bardzo wielu zaletach, co powoduje, że sprawdza się ona w realizacji wielu projektów oraz w różnych dziedzinach przemysłu. Do najważniejszych zalet wycinania laserowego zaliczane są między innymi:
-
bardzo wysoka precyzja, dzięki której możliwe jest również wycinanie precyzyjnych detali
-
szybkość obróbki, dzięki której w krótkim czasie może powstać wiele gotowych elementów
-
automatyzacja, dlatego też obróbka może odbywać się wtedy z wykorzystaniem maszyn, które przygotowują detale we własnym zakresie
-
bezpieczeństwo, ponieważ automatyzacja powoduje również, że obróbka ta zmniejsza ryzyko wypadków przy pracy
-
wykończenie krawędzi obrabianych materiałów, co związane jest z wysoką temperaturą powstająca podczas wycinania laserowego, dlatego krawędzie te nie muszą być dodatkowo obrabiane
Wycinanie laserowe jest zatem techniką o bardzo szerokim zastosowaniu i wielu zaletach. Warto więc ją wykorzystać, gdy celem jest przygotowanie elementów wyróżniających się jak najwyższą jakością.