Prawidłowo prowadzone prace budowlane to takie, które nie tylko są przeprowadzane zgodnie z projektem ale również zgodnie z wszelkimi zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa. Nie dziwi więc fakt, że wiele kwestii, związanych właśnie z bezpieczeństwem zawartych jest w projekcie i jego wytycznych.
Prace ziemne – jak je wykonywać
Częścią praktycznie każdej inwestycji budowlanej są odpowiednio przeprowadzone prace ziemne. Jest ich bardzo wiele, jednak do tych, które zajmują najwięcej czasu i powinny być wykonywane niezwykle starannie są wykopy. Realizuje się na przykład po to, aby wykonać odpowiednie fundamenty budynku czy w odpowiedni sposób poprowadzić niezbędne do jego działania instalacje. W przypadku mniejszych zajmują one zazwyczaj niewiele czasu i nie wymagają tak drastycznych środków ostrożności. Jeśli mowa jednak o większych wykopach, ich niezbędnym elementem w czasie realizacji jest również odpowiednie zabezpieczanie wykopów. Zapobiega ono nie tylko osuwaniu się ścian wykopów, ale również dba o życie i zdrowie osób, które przy nich pracują. Bardzo często również właściwe zabezpieczenia stanowią element projektu, gdyż maja pozostać na stałe, jako elementy wzmocnienia gruntu wokół budynku. Dlatego też zabezpieczenia, które w takiej sytuacji są wykorzystywane to dość starannie przemyślane rozwiązania techniczne. Musi być bowiem pewność tego, że za każdym razem ich zastosowanie da spodziewany efekt. Tylko wtedy bowiem można w odpowiedni sposób zaplanować ich wykorzystanie.
Wzmacnianie gruntu kotwami
Kotwy gruntowe z pewnością można zaliczyć do tych metod wzmacniania ścian wykopów, które są nie tylko coraz popularniejsze ale również coraz częściej wykorzystywane. Profesjonaliści wskazują również na dość krótki czas, jaki jest potrzebny do ich odpowiedniego zastosowania –jest on stosunkowo krótki, co powoduje że nie trzeba wstrzymywać prac budowlanych na długi czas. Kotwy mają różnorodna wielkość, co powoduje że należy je właściwie dobrać pod tym względem nie tylko do wielkości wykonywanych wykopów, ale również do wielkości czy wagi planowanej konstrukcji jak również często do gruntu, w którym roboty ziemne są przeprowadzane. Kotwy, jak sama nazwa pozwala się domyślić, montuje się w ścianach wykopów. Ich odpowiednia konstrukcja powoduje, że znacząco umacniają ściany i zapobiegają osuwaniu się gruntów. Ponadto stosuje się różnorodne, dodatkowe zabezpieczenia, jak na przykład cement czy inne materiały, wprowadzane w ścianę wykopu razem z kotwą. To jeszcze bardziej wzmacnia całą konstrukcję.
Kotwy spełniają role nie tylko odpowiedniego wzmocnienia, ale również role elementu ochronnego. Często bowiem montuje się do nich ścianki zabezpieczające przed wpadnięciem przechodzących osób jak również zabezpieczenia przed wodą, aby nie przedostawała się do wnętrza wykopu. Dlatego też nie dziwi fakt, że z każdym rokiem odpowiednio wybrane kotwy widuje się nie tylko na wielkich inwestycjach, ale również na mniejszych. Korzyści płynące z ich zastosowania są bowiem spore, a często wpływają również na niższe koszty inwestycji.