Samodzielna wymiana opon może przysporzyć problemów. Dwa razy do roku przed punktami wymiany opon, choćby takimi, jak AutoOpony.com w Warszawie ustawiają się spore kolejki. Dzieje się tak jesienią, kiedy trzeba wymienić opony letnie na zimowe, oraz wiosną, kiedy wymienia się opony zimowe na letnie.
Kiedy powinno się wymienić opony w samochodzie?
Można się oczywiście kierować zwiększeniem kolejki przed Punktem Wymiany Opon AutoOpony.com, ale chyba lepiej poznać informacje i wytyczne, którymi kierują się producenci opon. I tak producenci ogumienia zalecają wymianę opon letnich na zimowe w momencie, kiedy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej +7 stopni Celsjusza. Czy jednak wyłącznie tego powinno się trzymać?
Dobrze jest pamiętać, że opony letnie na suchej powierzchni zachowują się lepiej niż opony zimowe, nawet jeśli jest lekki mróz. Dopiero na mokrym podłożu opony zimowe mogą startować w szranki z oponami letnimi. Zatem najlepiej zmieniać opony letnie na zimowe w momencie, kiedy zapowiadają pierwszy śnieg lub gołoledź. W warunkach zimowych na oponach letnich nie da się jeździć, nawet w przypadku, kiedy za kierownicą siedzi kierowca z wieloletnim stażem.
Co należy sprawdzić przed wymianą opon?
Przed wymianą opon powinno się sprawdzić, czy podczas jazdy równomiernie się zużywają. Jeśli nie i na bokach opon widać wytarcie lub jeżeli na tej samej osi któraś z opon jest inaczej zużyta, dobrze byłoby sprawdzić zawieszenie w samochodzie. Zacznij najpierw od sprawdzenia geometrii zawieszenia.
Opony możesz zmienić, niemniej napraw, co jest do naprawienia jak najszybciej, tak by nie zniszczyć wymienionych opon. Po wymianie opon samochodu nie powinno znosić, a koła nie powinny piszczeć, jeśli się tak dzieje, to z pewnością coś nie tak z geometrią zawieszenia. Zleć ten problem firmie AutoOpony.com, oni zajmą się tym najlepiej.
Wyważanie kół po wymianie opon
Po każdorazowej wymianie opon powinno się wyważać koła i AutoOpony.com o to zadbają. Wyważanie kół polega na równomiernym rozkładzie masy opony i felgi tak, by masa koła na oś pojazdu została rozłożona wokół ośrodka obrotu. Nawet niewielkie odstępstwa od normy zostają zintensyfikowane w trakcie dużych prędkości obrotowych i działających na nie sił odśrodkowych.
Jeżeli czujesz podczas jazdy wibracje na kierownicy, najczęściej podczas osiąganej prędkości 100 do 120 km/h oraz odczuwasz drżenie karoserii, zarzuca cię na zakrętach, albo bieżnik na kołach zużywa się nierównomiernie, są to objawy niewyważonego koła.
Wymiana opon w AutoOpony.com łączy się z wieloma usługami, między innymi z naprawą opon, optymalizacją kół, wyważaniem opon, prostowaniem felg aluminiowych i wieloma innymi. Masz także możliwość skorzystania z pompowania opon azotem, co między innymi zwiększa przyczepność opony, stabilizuje ciśnienie, oszczędza się dzięki temu na paliwie, czy redukuje ryzyko eksplozji opony. Takie usługi tylko w wykwalifikowanym punkcie, samodzielnie w garażu tego nie da się przeprowadzić.