Kruszywo, czyli skalny materiał sypki, znajduje zastosowanie w wielu sytuacjach. Obecnie wykorzystuje się go na większości placów budowy. Należy mieć na uwadze że kruszywo zwykle jest ciężkie, a ponieważ jest to materiał sypki, jego załadunek i rozładunek nie należą do najprostszych zadań. Dlatego też niezbędny jest do tego zadania specjalistyczny sprzęt.
Załadunki i rozładunki z wozidłem budowlanym
Najbardziej podstawowym sprzętem wykorzystywanym do załadunków i rozładunków, a także do transportu kruszywa, jest wozidło budowlane. Czym jest tego typu sprzęt? Otóż tak naprawdę wózki wykorzystywane do transportu kruszywa to zróżnicowane maszyny. Wygodne załadunki i rozładunki umożliwia często najprostszy wózek, przypominający tak naprawdę taczki. Niemniej jednak jest to sprzęt zdecydowanie bardziej zaawansowany. Posiada on niewielką kabinę dla kierowcy. Ponadto pojemność takiego wózka jest zdecydowanie większa niż w przypadku taczek.
Dostępne są również większe wózki, umożliwiające załadunki i rozładunki większych ilości kruszywa. Mowa tutaj o wózkach, które przypominają bardziej wywrotki. W ich przypadku pojemność jest jeszcze większa.
Załadunki i rozładunki kruszywa – znaczenie systemu jezdnego
Warto podkreślić, że wózki różnią się między sobą również pod względem zastosowanego systemu jezdnego. Dostępne są modele na kółkach, które sprawdzają się w większości przypadków. Niemniej jednak koła powinny być dość masywne, aby radziły sobie nawet w trudnym terenie. Jednak w skrajnie trudnych warunkach koła mogą nie być wystarczające. Wtedy niezbędne są wózki wyposażone w gąsienice.
Różnorodność wózków jest duża, ponieważ ich zastosowanie jest szerokie. Załadunki i rozładunki, podobnie jak transport kruszywa, mają miejsce w różnych warunkach. Całe szczęście dobre firmy oferujące wynajem wozideł budowlanych, zwanych też wózkami, dają klientom duży wybór w zakresie dopasowania sprzętu. Dzięki temu każdy może znaleźć sprzęt, który sprosta jego oczekiwaniom i potrzebom.