Narzędzia sterowane i napędzane sprężonymi gazami są powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. By możliwe było ich zastosowanie, w zakładzie musi znaleźć się dopasowana do specyfiki jego pracy instalacja. Jednymi z jej kluczowych elementów są zawory pneumatyczne. W nowym artykule zawarliśmy niezbędne, podstawowe informacje na ich temat. Wyjaśniamy, jaka jest funkcja w instalacjach, jakie rodzaje wyróżniamy oraz jakie czynniki decydują o użyciu konkretnego wariantu w danym przypadku.
Zawory pneumatyczne – co trzeba wiedzieć?
W instalacjach pneumatycznych zawory pełnią bardzo ważną funkcję – odpowiadają za sterowanie przepływem sprężonego powietrza. Dzięki ich niezawodności, stosunkowo niewielkim rozmiarom oraz dużemu zróżnicowaniu i funkcjonalności, instalacje na sprężone powietrze znajdują tak szerokie zastosowanie w różnych branżach. Można spotkać je między innymi w zakładach syntezy syntezy chemicznej, energetycznych lub papierniczych, na liniach montażowych fabryk motoryzacyjnych, a także w przetwórstwie spożywczym, kosmetycznym lub farmaceutycznym.
Najważniejsze rodzaje zaworów pneumatycznych
Zawory pneumatyczne można zaklasyfikować na podstawie różnych czynników. Najważniejszym jest sposób pracy. Pod tym względem wyróżniamy:
- zawory rozdzielające;
- zawory zwrotne;
- zawory szybkiego spustu;
- zawory logiczne;
- zawory odcinające.
Poza tym zawory dzieli się ze względu na:
- liczbę dróg;
- liczbę nastawnych położeń (w zależności od liczby kolejno dróg i położeń oznaczane np. 3/2 lub 2/2);
- sposób sterowania.
Zawory pneumatyczne – gdzie zamawiać?
Wybierając dostawcę zaworów pneumatycznych, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Najważniejszy to z pewnością jakość samych zaworów, od której zależy niezawodność i trwałość instalacji. Ważne jest też fachowe doradztwo przy doborze odpowiednich rozwiązań. Oba warunki spełnia oferta dostępna na https://www.zawory.com.pl/zawory-pneumatyczne,z,30.html. Dzięki doświadczeniu w branży i użyciu najlepszych materiałów, zawory zapewniają długą i bezproblemową pracę, a specjalistyczna wiedza pracowników pozwoli uniknąć ewentualnych błędów związanych z ich doborem.