Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Zioła lecznicze od wieków służą człowiekowi. Mogą leczyć, poprawiać urodę i samopoczucie, niestety również mogą działać trująco. Czym są zioła lecznicze, jak je pozyskać i wykorzystać. Pokrótce postaram się odpowiedzieć na te zagadnienia.
Zioła lecznicze – rośliny lecznicze
Zioła lecznicze to rośliny, w głównej mierze pokrywające lądy. Rośliny te zawierają substancje czynne, wykazujące wpływ na zdrowie człowieka. Wykorzystywane są w medycynie i ziołolecznictwie. Najczęściej są uprawiane na plantacjach, choć niektóre z gatunków prawidłowo rozwija się tylko w warunkach naturalnych, dzikich. Pozyskuje się z nich surowce zielarskie, którymi mogą być: ziele, liść, kwiat, kora, kłącze, korzeń czy nasiona. W zależności od tego, gdzie skumulowana jest największa ilość substancji leczniczej. Wiele z gatunków roślin leczniczych jest bezpiecznych dla stosujących je ludzi, niektóre mimo, że stosowane są w medycynie, mogą działać na człowieka negatywnie, a nawet spowodować uszczerbek na zdrowiu czy przy ciężkim zatruciu śmierć, jeśli są stosowane nieumiejętnie.
Co zrobić z ziołami
Surowce zielarskie należy w odpowiedni sposób przygotować przed spożyciem/użyciem. Możemy przygotować z nich napar, odwar, macerat, nalewkę, oleum, sproszkowane zioła zamknąć w kapsułkę czy nawet wykorzystać do przygotowania z nich naturalnych kosmetyków. Możliwości jest bardzo dużo.
Jakie zioła na co?
Każde z ziół wykazuje charakterystyczne dla siebie działanie. Na ogół jest ono wielokierunkowe. Np. ziele pokrzywy działa wzmacniająco na organizm człowieka, oczyszcza krew natomiast korzeń pokrzywy wykazuje działanie korzystne dla mężczyzn, regulując gospodarkę hormonalną oraz zachowując prawidłowe działanie gruczołu krokowego. Inne z kolei np. ziele gojnika wpływa korzystnie na pracę mózgu, a także łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych. Odpowiednio skomponowane mieszanki ziołowe są w stanie zaradzić na wiele problemów zdrowotnych jednocześnie. To co natomiast łączy większość ziół to działanie moczopędne. Oznacza to dla nas w praktyce, że pijąc co dnia zioła, nie możemy ich traktować jako napoje nawadniające ciało. Na każdą filiżankę czy kubek wypitego naparu lub odwaru, należy spożyć dodatkową porcję wody.