Gaz LPG do ogrzewania domu jest świetnym rozwiązaniem, pozwalającym na sprawne, efektywne i co równie ważne — ekologiczne ogrzewanie. Czy warto zainwestować w gaz LPG?
Gaz LPG korzyści z ogrzewania domu
Ogrzewanie domu gazem LPG niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na wdrożenie ogrzewania gazowego w zasadzie wszędzie, wystarczy odpowiedni zbiornik do przechowywania oraz instalacja zapewniająca efektywność i bezpieczeństwo.
Wybór gazu LPG jest często podyktowany koniecznością zmiany sposobu ogrzewania na rozwiązanie bardziej ekologiczne. W procesie spalania gazu emitowanych jest znacznie mniej zanieczyszczeń. Jest to zatem prosty sposób, aby do atmosfery przedostało się znacznie mniej dwutlenku węgla i tlenków azotu.
Gaz LPG, jako źródło energii niezbędnej do ogrzewania, cechuje się wysoką efektywnością energetyczną. Oznacza to, że nawet niewielka ilość paliwa może być zamieniona w dużą dawkę ciepła. Dzięki temu ogrzewanie jest wyjątkowo ekonomiczne i wydajne. Warto jednak pamiętać, że do uzyskania optymalnego ciepła wewnątrz budynku i obniżenia rachunków, dom musi być odpowiednio zabezpieczony izolacyjnie, co pozwala wyeliminować problem strat cieplnych.
Ogrzewanie płynnym gazem to również wygoda użytkowania. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod ogrzewania węglem lub drewnem, posiadacze ogrzewania gazowego mogą zapomnieć o żmudnym i czasochłonnym przygotowywaniu pieca. Po uruchomieniu ogrzewania temperatura w domu bardzo szybko podnosi się do oczekiwanej wartości. Dodatkowo instalacje te wyposażone są w wygodne systemy sterowania. Kotłownia z piecem gazowym musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami, natomiast panel sterowania temperaturą może zostać umieszczony w wygodnym dla użytkownika miejscu.
Cena gazu LPG do ogrzewania domu — czy to się opłaca?
Analizując wydatki związane z ogrzewaniem LPG, na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to kosztowne rozwiązanie. Jednak po głębszej analizie można zauważyć, że w porównaniu do innych możliwości, gaz LPG wypada korzystnie.
Porównując wydatki generowane przez ogrzewanie gazem płynnym LPG z innymi dostępnymi paliwami, warto zauważyć, że paliwo wypada bardzo korzystnie. Jest droższe niż gaz ziemny, jednak korzystanie z LPG zapewnia niezależność, nie wymaga bowiem podłączenia domu do sieci. W niektórych częściach kraju, ze względu na zbyt mało rozwiniętą infrastrukturę jest to po prostu niemożliwe, a w przypadku gazu LPG nie ma takich ograniczeń. W porównaniu do węgla (który może być tańszy) oraz pelletu (którego ceny są porównywalne) warto uwzględnić także koszty związane z czasem, bo oba wskazane rozwiązania wymagają czasochłonnego przygotowania oraz miejsca do przechowywania opału.
Cena gazu LPG do ogrzewania nie jest zatem wygórowanym kosztem, szczególnie patrząc przez pryzmat obsługi instalacji. Nie trzeba spędzać czasu w kotłowni, przygotowując piec do rozpalenia, a następnie czekać, aż temperatura w domu osiągnie pożądany poziom. Piece gazowe i wykorzystanie gazu LPG pozwala cieszyć się ciepłem już chwilę po uruchomieniu pieca. Więcej o cenie gazu do ogrzewania domu przeczytać można w artykule https://gazdlaciebie.pl/cena-gazu-propan/.
Ogrzewanie domu a brak możliwości podłączenia do sieci
Gaz LPG daje niezależność energetyczną. Świetnie sprawdzi się tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci gazu ziemnego. Żeby korzystać z tego wygodnego i ekologicznego sposobu ogrzewania wystarczy odpowiednia instalacja i zbiornik, w którym przechowywane będą zapasy gazu.
Ogrzewanie gazowe ze zbiornika naziemnego lub podziemnego wymaga początkowej inwestycji. Koszty, mimo że są dość wysokie, warto traktować jako inwestycję, która zwróci się z czasem. Instalacja zbiornika podziemnego generuje wyższe wydatki, jednak jest rozwiązaniem pozwalającym zachować większą estetykę przestrzeni. Jest też rozwiązaniem bezpiecznym. Ukryty pod powierzchnią gruntu zbiornik jest mniej narażony na uszkodzenia mechaniczne czy działanie czynników atmosferycznych.