Znaki drogowe służą kierowcom do bezpiecznego poruszania się po drogach. Każdy kierujący musi więc rozumieć ich znaczenie, aby prawidłowo interpretować sytuację na drodze i podejmować właściwe decyzje. Jest to bardzo istotne, gdyż w przeciwnym razie może dojść do wielu groźnych wypadków. W tym artykule przybliżymy Ci najważniejsze informacje na temat znaków drogowych o szczególnym kształcie. Dowiesz się między innymi tego, czym są i jakie mają znaczenie. Ponadto poznasz przykłady najpopularniejszych znaków drogowych z tej kategorii.
Jak klasyfikujemy znaki drogowe w Polsce?
Znaki drogowe dzielimy na 3 główne kategorie:
– informacyjne,
– nakazujące,
– ostrzegawcze.
Pierwsza grupa, czyli znaki informacyjne, służą do przekazywania kierowcom ważnych informacji o drodze, takich jak np. jej nazwa czy numer. Druga grupa, czyli znaki nakazujące, określają obowiązki kierowców i pieszych podczas poruszania się po drodze. Trzecia i ostatnia grupa to znaki ostrzegawcze, których celem jest uprzedzenie kierowców o możliwych niebezpieczeństwach.
Każdy z wymienionych rodzajów musi znaleźć się na polskich drogach w miastach i wsiach, w miejscach do tego wyznaczonych. Obowiązek umieszczenia znaków spoczywa na zarządcy drogi, np. wójcie czy burmistrzu. W takich przypadkach wymienione organy samorządowe zaopatrują się w tablice ze znakami drogowymi w profesjonalnych sklepach zajmujących się ich dystrybucją. Jednym z nich jest chociażby e-sklep https://www.drogowi.pl/.
Znaki drogowe o szczególnym kształcie
Czym właściwie są wspomniane znaki o szczególnym kształcie? Za takie uważa się przede wszystkim te, które mają nietypowy kształt, który odróżnia je od „zwykłych” tablic w kształcie koła czy kwadratu. Ich wygląd ma na celu zwrócenie uwagi kierowcy i służy szybkiemu rozpoznaniu konkretnego symbolu. Najczęściej spotykane znaki tego typu to: „ustąp pierwszeństwa przejazdu”, „stop”, „droga z pierwszeństwem” oraz „koniec drogi z pierwszeństwem”. Na tych drogach kierowcy muszą być szczególnie ostrożni i powinni ściśle stosować się do wskazówek podanych na znakach – dla bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu.